Czy grzejniki na podczerwień sprawdzą się w domu szkieletowym?
- Artur Laskowski
- 16 lut
- 4 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 28 lut
Moi klienci coraz częściej zastanawiają się nad instalacją ogrzewania na podczerwień. Niektórzy korzystają z tego rozwiązania już kilka sezonów. Szukając informacji zderzyłem się ze skrajnie różnymi opiniami. Albo ktoś wychwala i z przekonaniem poleca ogrzewanie na podczerwień, albo demonizuje i zdecydowanie odradza. Gdybym nie miał jakiegokolwiek doświadczenia z tym typem ogrzewania, nie mógłbym zweryfikować skrajnych opinii i szczerze czułbym się naprawdę zagubiony.
W tym wpisie postaram się przedstawić Ci jak działają grzejniki na podczerwień i czego możesz się po nich spodziewać oraz co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji.
Jak działają grzejniki na podczerwień?
Grzejniki na podczerwień zasilane są prądem. A zatem koszty ogrzewania będą zawierać się w rachunkach za prąd. Grzejniki wytwarzają fale podczerwone, którymi ogrzewają obiekty i osoby w pomieszczeniu. To w sumie ważna kwestia, ponieważ oznacza to, że w pomieszczeniu z grzejnikiem na podczerwień nie chodzi o uzyskanie równomiernej temperatury, a raczej o to, żeby człowiek, który jest w pomieszczeniu czuł ciepło i kanapa na której siada była ciepła. Można to przyrównać do sytuacji, gdy siedzimy w słoneczny zimowy dzień na dworze, wystawieni bezpośrednio na słońce. Pomimo niskiej temperatury atmosferycznej, promienie słońca, na których działanie jesteśmy wystawieni, powodują że jest nam ciepło. Właśnie tak działa ogrzewanie na podczerwień. Naśladuje naturalne ciepło słoneczne. Grzejniki podczas pracy są bardzo ciche.
Czym grzejniki na podczerwień różnią się od zwykłych grzejników?
Po pierwsze wyglądem. Chciałem w tym miejscu napisać, że grzejniki na podczerwień wychodzą na plus pod względem estetycznym w porównaniu do tradycyjnych grzejników. Nie mogę jednak tego powiedzieć, ponieważ prawdą jest, że producenci tradycyjnych grzejników wymyślają coraz to nowsze rozwiązania i niezależnie od sposobu działania, można wybierać z całej gamy designerski pomysłów. Grzejniki na podczerwień mogą niewątpliwie pełnić funkcje dekoracyjne we wnętrzach.
Jest jednak druga ważna różnica. W przypadku grzejników na podczerwień nie występuje cyrkulacja powietrza. Oznacza to, że w ogrzewanym pomieszczeniu nie unosi się kurz.
Kolejną różnicą jest sposób grzania. Tradycyjne grzejniki mają za zadanie nagrzać powietrze w pomieszczeniu. Grzejniki na podczerwień, jak pisałem wcześniej, mają za zadanie grzać osoby i obiekty w pomieszczeniu.
Jak instaluje się grzejniki na podczerwień?
Instalacja grzejników na podczerwień jest prosta. Nie wymaga podłączania żadnych rur, ani podłączania do żadnego pieca. Nie potrzebujemy wówczas miejsca na kotłownię. Montaż takich grzejników jest naprawdę szybki.
Czy ogrzewanie na podczerwień jest wydajnym ogrzewaniem?
Ogrzewanie na podczerwień jest wydajne. Ciepło wytwarzane przez grzejniki na podczerwień jest odczuwalne od razu. A zatem nie musimy czekać, aż pomieszczenie się nagrzeje. Zaczynają działać w ciągu 3-5 min. Działają tylko w miejscach, w których jest taka potrzeba, a zatem minimalizują zbędne wykorzystywanie energii na ogrzewanie nieużywanych miejsc.
Przeszkodą na osiąganie maksymalnej wydajności jest zagracone pomieszczenie, w którym zamontowany jest grzejnik.
Czy grzejniki na podczerwień można łączyć z panelami fotowoltaicznymi?
Tak. Jak pisałem grzejniki na podczerwień zasilane są na prąd, także połączenie tego typu ogrzewania z instalacją fotowoltaiczną pomoże nam jeszcze bardziej zoptymalizować rachunki za ogrzewanie domu. Więcej na temat rachunków za ogrzewanie grzejnikami na podczerwień możesz przeczytać w tym wpisie. Są to wnioski naszych klientów, którzy zdecydowali się na to rozwiązanie.
Jak steruje się grzejnikami na podczerwień?
Grzejnikami na podczerwień steruje się za pomocą pilota lub aplikacji w telefonie.
Ile kosztują grzejniki na podczerwień?
Koszt inwestycji w grzejniki na podczerwień jest większy niż np. w piec gazowy.
Ceny wahają się od 389 zł do 1 099 zł za urządzenie. Koszty zależne są od powierzchni w jakiej ma być zamontowany grzejnik oraz funkcji jakie ma posiadać.
Jakie są rodzaje grzejników na podczerwień?
Na rynku dostępne są panele grzewcze oraz hybrydowe grzejniki.
Panele grzewcze można montować zarówno na ścianach jak i sufitach. Jest to możliwe dzięki temu, że są cienkie. Można znaleźć rozwiązania wykonane z różnych materiałów takich jak metal czy szkło.
Grzejniki hybrydowe są połączeniem promieniowania podczerwonego z naturalną konwekcją.
Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe?
Odpowiadając na to pytanie czuje jak gdybym otwierał puszkę pandory. To co mogę powiedzieć na pewno to fakt, że promieniowanie podczerwone wytwarzane przez tego rodzaju grzejniki z fizycznego punktu widzenia jest naturalną częścią widma elektromagnetycznego emitowanego przez słońce i nie jest szkodliwe dla organizmów.
To mówi fizyka i producenci.
Szczerze mówiąc nie mam opinii na ten temat i nie mam zamiaru nikogo przekonywać do tego rozwiązania. Wiadomo, że wszyscy producenci będą nas zapewniać o samych zaletach, z drugiej strony zawsze znajdą się osoby, które bojkotują wszystko co nowe. Prawda leży pewnie gdzieś po środku i nie mi ją rozstrzygać.
Naprawdę proste decyzje konsumenckie stanowią dziś dla człowieka wyzwanie. Internet jest studnią bez dna, pełną całkowicie sprzecznych ze sobą opinii.
W teorii np. ogrzewanie na podczerwień jest świetnym rozwiązaniem dla środowiska. W praktyce przeczytałem mnóstwo zarzutów, że energia elektryczna w Polsce wytwarzana jest za pomocą węgla.
Zwykły szary człowiek może czuć się przytłoczony. Niewątpliwie krok ku posiłkowaniu się głównie energią elektryczną jest bliżej niż nam się wydaje i niezależnie od tego jakie mamy zdanie na ten temat to się wydarzy. I ani trochę nie jest to zależne od zwykłego szarego człowieka. A zatem warto się zdystansować. Każdy z nas ma własne opinie na te tematy i ma do nich 100% prawo.
Częstym zarzutem co do ogrzewania elektrycznego jest cena energii. I jest to prawdą. Jednak z opinii moich klientów oraz znajomych, którzy ogrzewają domy (nie tylko szkieletowe i energooszczędne) tego typu ogrzewaniem, koszty nie są wcale większe od tradycyjnych rozwiązań. Moim zdaniem wynika to z wydajności elektrycznych urządzeń grzewczych. Pomimo tego, że energia elektryczna może być droższym surowcem niż gaz, urządzenia te są nowoczesne i posiłkują się energią w zrównoważony sposób.
Podzieliłem się wszystkim co uważam za istotne w tym temacie. Jeżeli uważasz to za przydatne, zapraszam Cię również do zapoznania się z wpisami na temat innych rodzajów ogrzewania.
Serdeczności!
Artur
Comments