Czy ogrzewanie gazowe jest dla mnie?
- Artur Laskowski
- 14 lut
- 3 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 6 mar
Ogrzewanie gazowe jest wraz z pompą ciepła jednym z popularniejszych rozwiązań wśród moich klientów. W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane mi pytania oraz wskazać na wady i zalety tego rozwiązania.
Nie mam przyłączenia do sieci gazowej czy mogę mieć piec na gaz?
Wbrew pozorom, aby ogrzewać dom gazem nie potrzebne jest przyłącze do gazu ziemnego. Rozwiązaniem są zewnętrzne butle gazowe.
Mogą to być dwie małe butle lub jedna duża. Małe butle montuje się na zewnątrz, w przeznaczonej na to budce. Duża butla również montowana jest na zewnątrz lecz nie wymaga zadaszenia.
W przypadku małych butli zawsze montuje się dwie. Dzięki temu rozwiązaniu, gdy skończy nam się gaz w jednej z butli, instalacja automatycznie przełącza się na pobór gazu z drugiej butli. Mamy wówczas czas na wymianę pierwszej butli, nie zostając bez ogrzewania.
Drugą opcją jest dzierżawienie dużego zbiornika. Duży zbiornik napełnia się raz do roku. Jest to mniej uciążliwe, ale przy tym droższe rozwiązanie. Wszystkim tym zajmuje się firma dystrybuująca gaz w butlach.
Aby skorzystać z tego rozwiązania, należy przygotować miejsce oraz podłoże pod butle. Musi być ono utwardzone. Klient zajmuje się tym na własną rękę. Od tego poprowadzona jest ziemią instalacja gazowa do domu. Tego typu gaz jest droższy niż gaz ziemny.
Jak wygląda instalacja gazu z wymiennych butli?
Inwestor musi zgłosić się do firmy, która zajmuje się instalacją tego rozwiązania, wymianami i napełnianiem. Po jego stronie leży również przygotowanie podłoża oraz wykop na rury, które będą poprowadzone. Instalator uzbrajający kotłownie w piec łączy instalacje zewnętrzna z wewnętrzną i uruchamia ogrzewanie.
Jaki piec gazowy wybrać do domu szkieletowego?
Niezależnie od tego czy nasza działka jest uzbrojona w gaz ziemny, czy też będziemy korzystać z gazu w butlach do wyboru mamy dwa rodzaje pieca kondensacyjnego. Nie ma różnicy, na który typ pieca się zdecydujemy. W domu szkieletowym możemy zamontować każdy piec gazowy.
Czym jest piec gazowy kondensacyjny?
Piec gazowy kondensacyjny z odzyskiem ciepła ze spalin.
W takim piecu, skropliny które powstają w rurze spalinowej, które są ciepłe umożliwiają odzyskanie ciepła. Do takiego pieca można podłączyć ogrzewanie podłogowe lub grzejniki.
Dwa rodzaje pieca gazowego:
Jednofunkcyjny
Dwufunkcyjny.
1.Przy wyborze pieca jednofunkcyjnego potrzebujemy dodatkowo zaopatrzyć się w tzw. Bojler, w którym będzie podgrzewana woda. Wielkość bojlera dobiera się do ilości kranów, urządzeń typu wanna i prysznic oraz ilości osób w domu. Zapotrzebowanie na bojler może obliczyć dla nas sprzedawca w większości hurtowni lub projektant, który dokonuje adaptacji domu.
2.Piec dwufunkcyjny podgrzewa wodę bez potrzeby posiadania bojlera. Oszczędza to miejsce i koszty.
Zalety i Wady
Dla wielu, zaletą ogrzewania gazowego niewątpliwie jest możliwość posiadania kuchenki gazowej. Nie zaleca się już stosowania butli z gazem w szafce kuchennej. Jest to rozwiązanie często awaryjne i zwiększa ryzyko powstawania wypadków.
Problematycznym może się wydawać serwisowanie pieca raz do roku. Aby piec zachował gwarancję producenta niezbędny jest serwis z pieczątką. Piece na gaz są raczej żywotne. Najlepiej wybrać sprawdzonego producenta na rynku.
Piec gazowy można podłączyć pod regulator temperatury do całego systemu grzewczego, czyli z jednego sterownika możemy obsługiwać zarówno piec jak i ogrzewanie podłogowe.
Jest to ogrzewanie bezobsługowe.
Jakie problemy mogą się pojawić z ogrzewaniem gazowym i jak im zapobiec?
Jednym z problemów jakie mogą się pojawiać, choć przy nowoczesnych instalacjach są już rzadkością, jest ulatnianie się gazu. Można jednak temu zapobiec.
Po pierwsze w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec powinna być zrobiona specjalna wentylacja. Piec bezwzględnie instaluje się przy kominie. Przy tym montuje się kratkę nawiewną przy podłodze i otwór wentylacyjny przy kominie. Jeżeli nie planujemy mieć komina w budynku, można wykorzystać komin metalowy i wyprowadzić go przez ścianę.
Kolejnym ryzykiem może być rozszczelnienie się instalacji. Staje się to już powoli wymogiem, ale konsument dla własnego bezpieczeństwa powinien mieć czujnik czadu, gazu i dymu. Czujniki zapewniają poczucie bezpieczeństwa oraz pozwalają na czas zareagować w razie problemów.
Czy piec gazowy zanieczyszcza powietrze?
Przy uruchomieniu pieca reguluje się dawkę powietrza oraz dawkę gazu jaka ma być dostarczana do urządzenia. Bada się to specjalnymi czujnikami. W ten sposób można zminimalizować wpływ ogrzewania na środowisko i ludzi.
Czy mogę podłączyć piec gazowy do podłogówki? Ogrzewanie gazowe niewątpliwie idzie w parze z ogrzewaniem podłogowym. Więcej na temat
ogrzewania podłogowego możesz przeczytać tu.
Wady:
niewielkie, ale jednak zanieczyszczenie powietrza
rokroczne serwisy
niepewna sytuacja z gazem (to dzisiaj dotyka już chyba każdego rodzaju energii)
Zalety:
łatwa obsługa
niski koszt pieca oraz montażu
możliwość podłączenia ogrzewania podłogowego lub grzejników
zajmuje mało miejsca
Serdeczności!
Artur
Comentarios