top of page
Szukaj

Jak wygląda dom szkieletowy? Czy jest tym czego szukasz?

Zaktualizowano: 2 kwi


Na wstępie powiem, że technologia szkieletowa nie jest dla każdego! Nie dlatego, że jest to wybór dla wybranych, ale raczej dlatego, że nie znam rozwiązań, które są dla każdego.

Nie mam zamiaru w tym miejscu nikogo przekonywać do technologii szkieletowej, ponieważ nie uważam, że jest to jedyny słuszny wybór. W tym wpisie chcę opowiedzieć o tym jak wygląda i z czego jest zrobiony dom szkieletowy oraz rozwiać wątpliwości i udzielić odpowiedzi na pytania, które dostaje od potencjalnych klientów. Jestem przekonany, że wnioski i opinie potrafisz formułować samodzielnie i że wiesz najlepiej czego potrzebujesz Ty i Twoja rodzina.

Pytania na które znajdziesz tu odpowiedzi:




Jak wygląda dom szkieletowy?

Jeżeli chodzi o wygląd, to zapewniam Cię, że w wykończonym domu szkieletowym nie zauważyłbyś różnicy między tym co widzisz, a tym co znasz z budownictwa murowanego. Domy wyglądają tak samo. Oczywiście wszystko zależy od wybranych materiałów wykończeniowych. Poniżej możesz zobaczyć zdjęcie domu wykończonego tynkiem barankiem.


parterowy dom szkieletowy

Z czego zbudowany jest dom szkieletowy?

Dom szkieletowy nazwę swą bierze od szkieletu drewnianego, który stanowi konstrukcję budynku. Jest to drewno suszone komorowo, certyfikowane C24 lub KVH. Drzewo to pozbawione jest insektów za sprawą suszenia właśnie. Oprócz konstrukcji szkieletowej budulcami są: wełna mineralna, płyty OSB, płyty GK, paroizolacja, wiatroizolacja, styropian ryflowany, tynk baranek. Na temat przekroju ścian takiego domu możesz przeczytać tu. Pełna lista materiałów zaś jest dostępna tu. Aby uzyskać jakość, wszystkie materiały powinny być atestowane lub certyfikowane i o jak najniższej lambdzie.

Oto jak wygląda szkielet domu


szkielet domu szkieletowego


Jakie pokrycie dachu do domu szkieletowego?

Pokrycie dachu w domu szkieletowym wykonane jest z takiego materiału jak w domu murowanym. Przepisy mówią o tym, że niezależnie od technologii więźba dachowa powinna być wykonana z drewna suszonego. Nie powinno się stosować drewna tartacznego. Jeżeli chodzi o wykończenie, to można na takim domu położyć blachę, blachodachówkę lub dachówkę. Konstrukcja domu jak i dachu jest wyliczana przez projektantów tak, aby była trwała i wytrzymała.


Czy dom szkieletowy trzeba konserwować?

Domu szkieletowego nie trzeba konserwować. Szkielet domu jest wykonany z drewna, które nie wymaga stosowania impregnatów. O dom szkieletowy trzeba dbać tak jak o dom murowany. Właściciel domu powinien przeprowadzać przegląd domu, sprawdzać i regulować okna, czyścić rynny, sprawdzać i czyścić kominy, reagować na ewentualne odpryski lub pęknięcia na elewacji w czasie rzeczywistym.


Czy dom szkieletowy jest całoroczny?

Dom szkieletowy jest domem całorocznym. Wymagane do jego budowy materiały oraz normy budowlane są stosowany w budownictwie domów mieszkalnych. Oczywiście można wykonać dom szkieletowy letniskowy, zmieniając np. jakość i grubość materiałów. Sprawa w tym przypadku ma się tak samo jak w przypadku domów murowanych. Istnieją domy letniskowe murowane.

Jeżeli decydujemy się na budowę domu mieszkalnego musi on być wykonany według norm dotyczących tego rodzaju budownictwa, a zatem musi być całoroczny. Jeżeli decydujemy się na dom rekreacyjny powinniśmy dowiedzieć się od wykonawcy czy jego oferta dotyczy domu całorocznego czy też nie.


Czy dom szkieletowy, ma na ścianach wewnętrznych drewno?

Dom szkieletowy od wewnątrz zamknięty jest płytami GK. Nie wymaga kładzenia tynków. Należy zaszpachlować łączenia płyt GK. Następnie można pomalować ściany. Osiągamy wówczas efekt klasycznego wykończenia wnętrz.


Czy w domu szkieletowym jest ciepło?

W prawidłowo wykonanym domu szkieletowym jest ciepło. Jedną z zalet tych domów jest szybkie nagrzewanie się zimą oraz długie trzymanie ciepła. Warunkiem jest prawidłowo wykonana izolacja domu oraz jego docieplenie.

Jeden z moich klientów montował sobie listwy przypodłogowe i przez przypadek przewiercił rurę od ogrzewania. Zadzwonił do mnie rano i poprosił o pomoc. Nie mogłem za bardzo zmienić już planu dnia, byłem w trakcie działań, więc najwcześniej mogłem przyjechać do niego po godzinie 18. Miałem całkiem spory wyrzut sumienia, bo była zima i niskie temperatury, a on pozbawił dom, w którym mieszkał ogrzewania na kilka godzin. W drodze do niego wyobrażałem sobie jak domownicy siedzą w domu w kurtkach i zniecierpliwieni czekają na mnie. Zdziwiłem się, bo temperatura jak na tego rodzaju awarię była całkowicie znośna: 22̊ C.


Ile przetrwa dom szkieletowy?

W niektórych regionach Polski można znaleźć stuletnie domy drewniane. Co ważne stare domy drewniane wykonane są z innych materiałów niż aktualne materiały obowiązujące w budownictwie szkieletowym. Dzisiejsze rozwiązania pozwalają na budowę trwalszych budynków, dodatkowo pozbawione są insektów i nie wymagają konserwacji użytego drewna. Myślę, że 100 lat na pewno.

Myślę, że jest jednak niewiele osób, które chciałyby mieszkać w 100 letnim domu. Mieszkałem w prawie stuletnim budynku murowanym i pomimo niesamowitego uroku, mieszkanie w starych murach dawało się we znaki. Jest jednak pewna zaleta domów szkieletowych, która dla mnie jest istotna. Remont generalny takiego domu jest o wiele prostszy niż domu murowanego. Dobranie się do instalacji w takim domu nie wymaga kłucia. Szkielet powinien być bez zarzutów, więc podstawa domu powinna być w nienaruszonym stanie. Z takiego starego domu można zrobić niemalże nowy, w stosunkowy łatwy sposób. Łatwiej jest go również doszczelnić oraz docieplić nie ryzykując pojawiania się wilgoci.

Czy dom szkieletowy to to samo co dom drewniany?

Dom szkieletowy to nie to samo co dom drewniany. W domu drewnianym nie stosuje się tynku zewnętrznego ani płyt GK. Jest też zasadnicza różnica między domem szkieletowym a domem z balika. Często zdarza się, że klienci widzą tylko różnicę w cenie, nie biorąc pod uwagę z czego ona wynika. Materiał oraz sposób wykonania domów z balika nie może być w żaden sposób porównywalny.


Czy w domu szkieletowym wszystko słychać bardziej i wszystko trzeszczy?

Znowu wszystko zależy od wykonania. Prawidłowo wykonany dom szkieletowy nie trzeszczy, nie skrzypi i spełnia warunki akustyczne domu mieszkalnego.


Czy dom szkieletowy to to samo co modułowy?

Dom szkieletowy może być domem modułowym, ale nie musi. Prefabrykacja nie oznacza, że dom jest modułowy. Moi klienci często myślą, że chcą dom modułowy a tak naprawdę mają na myśli prefabrykowany. Jaka jest różnica? Dom szkieletowy można wybudować na bazie projektów indywidualnych i projektów dostępnych w biurach projektowych. Dom prefabrykowany powstaje w części lub całości na hali. Elementy domu takie jak ściany, dach przygotowywane są na hali i transportowane na budowę, po czym montowane na budowie. Domy modułowe również przygotowywane są na hali, ale różnica jest taka, że na miejscu inwestycji łączone są całe moduły. Moduł to część domu, którą można powielać i łączyć ze sobą. Firmy trudniące się budową domów modułowych mają własne projekty modułów. Klient wybiera moduł i jego ilość do połączenia.


Czy na ścianach domu szkieletowego da się coś wieszać?

Zasadną jest obawa, że na ścianach, na których mamy wykończenie z płyt GK może być problem z wieszaniem elementów. Jednak w praktyce nie powinniśmy się tego obawiać. W domu tego typu wykonuje się specjalne wzmocnienia w kuchni oraz łazience, gdzie mają wisieć szafki oraz w miejscach na karnisze itd. Kluczowym jest jak w przypadku większości rozwiązań przemyśleć dobrze wszystko zanim rozpocznie się budowę domu.


Czy dom szkieletowy jest prefabrykowany?

Dom szkieletowy może być prefabrykowany. Technologia pozwala wykonywać pracę na hali i zmniejszyć czas na budowie. Nie jest to jednak reguła. Domy szkieletowe można budować również w tradycyjny sposób, w 100% na budowie.


Na jakim fundamencie buduje się dom szkieletowy?

Dom szkieletowy można budować na płycie fundamentowej lub na tradycyjnym fundamencie. Czy któreś z rozwiązań jest solidniejsze? W teorii nie, ponieważ niezależnie od rodzaju fundamentu projektanci wyliczają wytrzymałość materiałów oraz wszystko co niezbędne, aby dom miał oparcie na solidnej podstawie. Czy fundament tradycyjny jest tańszy od płyty fundamentowej?

Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego jaką metodą budujemy fundament, czy systemem zleconym, czy sami. Czy tradycyjny fundament buduje się szybciej od płyty fundamentowej? Tradycyjny fundament budowany według norm budowlanych wbrew pozorom wymaga więcej czasu na budowę, ponieważ należy odczekać po poszczególnych pracach, aby wszystko było wykonane poprawnie technologicznie.

W naszych projektach budujemy płyty fundamentowe, ponieważ uważam, że jest to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu podczas użytkowania.

Nie każdy musi się z tym naturalnie zgadzać.

Więcej na temat płyty fundamentowej oraz tradycyjnego fundamentu możesz przeczytać tu.


Czy wiatr może przewrócić dom szkieletowy?

Nieprawidłowo wykonaną budowlę, niezależnie od materiałów wszystko jest w stanie zniszczyć. Dom szkieletowy prawidłowo przymocowany do fundamentu jest odporny na wiatr. Dom dla którego jest wykonany projekt zawsze adaptowany jest do warunków atmosferycznych panujących w miejscu danej inwestycji. Oznacza to, że brane są pod uwagę wiatry, deszcze oraz opady śniegu występujące na danym terenie. Jeżeli wykonawca buduje budynek zgodnie z projektem architektonicznym oraz sztuką budowlaną wiatr nie przewróci domu szkieletowego.


Czy w domu szkieletowym mogą zamieszkać szkodniki?

Jeżeli chodzi o szkodniki w materiałach, takie jak korniki itp., jak już pisałem używając atestowanych materiałów niezasadnym jest się tego obawiać. Jeżeli chodzi o myszy, kuny itd. ryzyko zadomowienia się takich szkodników w domu szkieletowym jest takie samo jak w każdym innym. Niezależnie od technologii można zainstalować zabezpieczenia przeciw kunom.


Czy dom szkieletowy jest energooszczędny?

Dom szkieletowy może być energooszczędny. We wpisie o energooszczędności, który możesz przeczytać tu, posunąłem się do stwierdzenia, że dobrze wykonany dom szkieletowy z użyciem najlepszych materiałów jest sam w sobie energooszczędny.


Jaki jest współczynnik przenikalności cieplnej ścian w domu szkieletowym?

Współczynnik przenikalności cieplnej zależny jest od przekroju poprzecznego przegrody(ściany nośnej). Dlatego też nie można podać jednej wartości współczynnika przenikalności cieplnej (U) dla wszystkich domów wykonanych w technologii szkieletowej.

W naszych domach U= 0,15 W/(m²)K.


Jakie ogrzewanie można zainstalować w domu szkieletowym?

W domu szkieletowym możesz zainstalować ogrzewanie jakie tylko chcesz. Nie ma żadnych ograniczeń.


Jeśli masz jeszcze jakieś pytania na temat domów szkieletowych zapraszam Cię do rozmowy.

Z chęcią odpowiem.

Serdeczności!

Artur




 
 
 

Comments


©2025 by FrameCrafters

bottom of page