Czy warto montować kominek z płaszczem wodnym?
- Artur Laskowski
- 14 lut
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 6 mar
Słów kilka na temat kominka z płaszczem wodnym.
Przyznam, że na dzień dzisiejszy jest to bardzo rzadko stosowane rozwiązanie. Być może przyczyną jest to, że na rynku istnieją o wiele wygodniejsze i mniej wymagające ogrzewania. Ale do rzeczy.
Co to jest kominek z płaszczem wodnym?
Jest to piec z przeszklonymi drzwiczkami, który montuje się w salonie.
Nie jest to tzw. koza. Różni się od niej tym, że wymaga obudowy i jest uzbrojony w płaszcz wodny. Dzięki płaszczowi wodnemu może pełnić funkcję ogrzewania centralnego. Oznacza to, że ma podwójną ściankę lub wężownice gdzie nagrzewa wodę.
Czy do kominka z płaszczem wodnym można podłączyć podłogówkę?
Płaszcz wodny pozwala na rozprowadzenie instalacji grzewczej do grzejników lub ogrzewania podłogowego.
Czy kominek z płaszczem wodnym może zastąpić centralne ogrzewanie?
Jak już pisałem, może pełnić rolę centralnego ogrzewania. To trochę tak jak byśmy przenieśli kotłownie do salonu. Taki kominek działa jak klasyczny piec na drewno, dlatego nie możemy nastawiać się na efekt kominka, w którym możemy cieszyć się widokiem ognia. Piec sam reguluje sobie płomień. Jeżeli instalacja jest nagrzana, sterownik mu to pokaże i płomień w kominku będzie wygaszony. Oznacza to, że taki kominek nie będzie dawał efektu paleniska cały czas.
Czy kominkiem z płaszczem wodnym można grzać wodę?
Tak, kominek może pełnić funkcję podgrzewacza wody.
Wady kominka z płaszczem wodnym:
Wytwarza takie same spaliny jak zwykły piec na drewno
Jeśli jest jedynym źródłem ogrzewania, trzeba w nim cały czas palić
Musimy przechowywać drewno w salonie
Wymaga systematycznego czyszczenia
Czy kominek z płaszczem wodnym można zamontować w domu szkieletowym? Jak najbardziej można. Najlepiej zdecydować się na to rozwiązanie podczas adaptacji projektu.
Przy wyborze kominka z płaszczem niezbędna jest budowa tradycyjnego komina murowanego.
Koszt kominka z płaszczem wodnym nie jest zawrotny. Piec kosztuje ok 6 000 zł + trzeba doliczyć instalację i obudowę, a także grzejniki lub instalację podłogową.
Na rynku można znaleźć płyty przeznaczone do obudowy takich kominów.
Nie jest to powszechne rozwiązanie, ze względu na konieczność czyszczenia itd. Pod względem estetycznym lepiej w takiej sytuacji zrobić kotłownie i przenieść tam cały bałagan lub postawić kozę. Z kozy jednak nie poprowadzimy ogrzewania na cały dom.
Są jednak różne sytuacje i przeznaczenia budynków, a zatem na pewno w niektórych przypadkach to rozwiązanie znajduje zastosowanie.
Serdeczności
Artur
Comentarios