Dach dwuspadowy-wszystko co powinieneś wiedzieć.
- Artur Laskowski
- 11 kwi
- 7 minut(y) czytania
Dach pełni szalenie istotną rolę w budynku, ponieważ chroni go przed opadami oraz czynnikami pogodowymi takimi jak wiatr, zimno, upał. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane mi pytania przez klientów, a zatem opowiem o:
materiałach,
konstrukcji,
problemach z dachami,
Jakie są rodzaje dachów?
Na rynku można wybrać projekty z różnymi formami dachu. Najpopularniejszymi są dachy dwuspadowe, czterospadowe oraz dachy płaskie tudzież połączenie tych rozwiązań.
Pamiętajmy jednak, że kąt nachylenia dachu oraz jego forma musi wpisywać się w wytyczne zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Terenu lub Warunkach Zabudowy obowiązujących na działce, na której ma powstać inwestycja. Dlatego przed zakupem projektu warto zaczerpnąć porady architekta, aby dowiedzieć się czy dany projekt może być wybudowany na naszej działce lub czy istnieje możliwość dostosowania projektu do obowiązujących wymogów i jaki będzie tego koszt.
Elementy i rodzaje dachów spadzistych.
W przypadku dachów spadzistych kluczowymi elementami są:
Konstrukcja nośna dachu, czyli więźba dachowa.
Pokrycie dachu.
Na to jaka konstrukcja dachu zostanie wybrana do danego projektu mają wpływ:
materiał z której będzie zrobiona,
pochylenie dachu,
rodzaj i ciężar pokrycia,
obciążenia (ciężar własny, ciężar zmienny, obciążenie wiatrem, śniegiem itd.).
Dachy spadziste tradycyjne dzieli się na:
dachy płatwiowe
dachy krokwiowe
dachy krokwiowo-jętkowe
Aby nie rozpisywać się nad technicznymi aspektami tych rozwiązań, dla zobrazowania powiem tylko jaki efekt końcowy uzyskuje się w obu przypadkach. W przypadku dachu płatwiowego na poddaszu konieczne jest umieszczenie słupów lub ścian stolcowych. Nie wątpliwie zmniejsza to możliwości związane z wykorzystaniem powierzchni użytkowej.
Z kolei dachy krokwiowe pozwalają na uzyskanie dużej powierzchni poddaszowej, wolnej od słupów i ścian. Ciężar jest przenoszony na ściany zewnętrzne budynku.
A zatem pod względem funkcjonalnym w przypadku poddasza użytkowego praktyczniejszym rozwiązaniem są dachy krokwiowe.
Konstrukcją dachu zajmują się konstruktorzy. Podczas projektowania konstrukcji uwzględniają wszystkie czynniki, które będą na nią oddziaływać.
Który dach jest tańszy dwuspadowy czy czterospadowy?
Na całkowity koszt budowy dachu wpływają:
skala jego skomplikowania,
powierzchnia połaci dachowej.
Przyrównując do siebie projekty domów o tej samej powierzchni, zdecydowanie tańszym rozwiązaniem w budowie będzie ten z dachem dwuspadowym. Wynika to z prostszej konstrukcji oraz mniejszej ilości użytych materiałów, a także krótszego czasu pracy podczas realizacji.
Kto naprawia i robi dachy?
Robotami związanymi z pokryciem dachu oraz obróbkami elementów wystających z dachu (np. kominów) zajmuje się dekarz. Roboty dekarskie obejmują:
montaż pokrycia; blachy, blachodachówki, dachówki itp.,
montaż wiatrownic, rynien, wykończeń blacharskich itp.,
obróbka komina, wyłazów itp.,
naprawy, w przypadku pojawienia się przecieków, uszkodzeń, braków itp.
Dlaczego dach skrzypi, strzela, trzeszczy?
Przyczyną strzelania oraz trzeszczenia dachu jest praca materiałów użytych do budowy jego konstrukcji oraz pokrycia. Materiał pod wpływem warunków atmosferycznych, np. nagrzewania przez słońce oddaje dźwięki przypominające strzelanie, trzeszczenie tudzież skrzypienie.
Z kolei budowa konstrukcji dachu z niecertyfikowanych materiałów drewnianych wiąże się z dosychaniem więźby podczas użytkowania. Drewno schnąc pęka oraz się skręca, tym samym skrzypi i trzeszczy.
Dlaczego dach zielenieje? Jak zapobiec zielenieniu dachów?
Dach jest szczególnie narażony na działania warunków pogodowych takich jak; opady deszczu i śniegu, wiatry. Materiał narażony na ciągłe wilgocenie jest podatny na pojawianie się porostów. Duży wpływ na to kiedy i w jakim stopniu dach się zazieleni, mają:
materiał wykorzystany do pokrycia,
konserwacja.
Jeżeli dach jest wykonany z materiałów wykończonych powłokami mniej odpornymi na działania warunków atmosferycznych, będzie szybciej zieleniał. Producenci pokryć, zarówno w przypadku blach jak i dachówek dokładają starań, aby współczesne materiały były bardziej odporne na tego typu działania. Warto zwrócić na to uwagę przed zakupem pokrycia dachowego i wybrać powłoki mniej wymagające w utrzymaniu oraz z trwalszym wykończeniem.
Aby zapobiec zielenieniu, dach należy czyścić. Szczególnie, jeśli nie jest wykonany z powłoki o właściwościach samoczyszczących.
Dlaczego dach przecieka?
Dach może przeciekać z różnych przyczyn, między innymi przez:
złe wykonanie montażu pokrycia dachowego,
źle wykonane obróbki elementów wystających takich jak; wyłazy, kominy, itp.,
uszkodzenia mechaniczne pokrycia,
brak elementu pokrycia,
niewłaściwe wykończenie pokrycia; gąsior, wiatrownica, itp.,
źle poprowadzone odwodnienia, błędy w montażu rynien itp.,
źle zamontowane okna dachowe.
Gdzie najczęściej przecieka dach?
Dach najczęściej przecieka w pobliżu komina, ponieważ obróbka komina jest wymagającym zadaniem. Komin należy obrobić starannie oraz zgodnie ze sztuką budowlaną. Prace te naprawdę wymagają starań.
W przypadku poddasza z oknami dachowymi, najczęściej zacieki pojawiają się w obrębie okien dachowych. Po pierwsze źle wykonany montaż może prowadzić do przecieków. Po drugie zarówno źle wykonany montaż jak i obróbka okna z niedostatecznym dociepleniem (przede wszystkim od dołu okna) może prowadzić do pojawienia się mostków termicznych. Mostki termiczne z kolei prowadzą do zderzenia się zimnego powietrza z zewnątrz z ciepłym powietrzem wewnątrz budynku. Powoduje to tzw. pocenie się okien i skraplanie się wody.
Na jakie pokrycie najlepiej się zdecydować?
To na jakie pokrycie będzie mógł zdecydować się Inwestor zależy od następujących czynników:
pochylenia połaci dachu,
nośności konstrukcji dachu,
stopnia skomplikowania konstrukcji dachu,
względów estetycznych.
Biorąc pod uwagę projekty dostępne na rynku oraz najpopularniejsze materiały stosowane na pokrycie dachu, moim zdaniem, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie należy wziąć pod uwagę trzy kluczowe punkty:
Budżet,
Estetykę,
Powłokę lakierniczą.
Celowo nie piszę o jakości materiału, ponieważ jeśli decydujemy się na certyfikowane materiały w dzisiejszych czasach są one wykonywane o standardzie spełniającym wymogi jakościowe.
Na rynku jest niezliczona ilość rozwiązań:
blachy; falista, stalowa, aluminiowa, miedziana, cynkowa itd.,
dachówki; ceramiczna, cementowa, holenderka itd.
Także mniej popularne:
krycie trzciną,
krycie gontami drewnianymi,
krycie łupkiem.
Najpopularniejszymi rozwiązaniami są dachówki lub blachy. Blachy wyglądają naprawdę nieźle, są łatwe w utrzymaniu i producenci dokładają starań, aby jednocześnie były wytrzymałe.
Jeżeli określimy przedział cenowy jaki jesteśmy w stanie wydać na materiał oraz robociznę, reszta będzie jej wypadkową. Szczególną uwagę poświęćmy na wybór powłoki pokrycia dachowego. Wybierajmy te, które nie wymagają dużego wkładu w utrzymanie czystości i są wysoko odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jest to ważne zarówno w przypadku wyboru blachy jak i dachówki.
Jakie blachy na dach?
Do wyboru mamy naprawdę spory asortyment. Możemy wybierać spośród:
blach falistych,
blach fałdowych (trapezowych),
blach miedzianych,
blach ze stali nierdzewnej,
blach dachówkopodobnych.
Moi klienci najczęściej zastanawiają się między blachą płaską a falistą. W zasadzie jedyną różnicą między tymi dwiema jest wygląd. Wszystko zależy od tego jaka estetyka nam bardziej odpowiada. Różnice ceny są nieznaczne. Właściwości zaś zależne są od powłoki, którą pokryta jest blacha, a nie od konkretnego jej rodzaju.
Przy wyborze blachy zwróćmy uwagę na:
powłokę lakierniczą- wybierajmy łatwą w utrzymaniu i wytrzymałą,
okres gwarancji- na rynku mamy do wyboru powłoki z gwarancją; 15 lat, 25 lat i dożywocie,
montaż - (to dla tych, którzy myślą o własnoręcznym położeniu blachy) blacha modułowa jest prostsza w montażu.
Jaką dachówkę wybrać?
Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy osiągnąć i ile pracy jesteśmy gotowi włożyć w utrzymanie dachu. Nie bez powodu najczęstszym wyborem konsumentów jest dachówka ceramiczna. Jest ona szkliwiona, dzięki czemu zachowuje dłużej swój pierwotny wygląd i wymaga mniejszej ilości zabiegów pielęgnacyjnych. Dachówki cementowe łatwiej porastają mchem i zielenieją. Tym samym są trudniejsze w utrzymaniu.
Przy podejmowaniu decyzji proponuję sugerować się powłoką, którą jest pokryta dachówka oraz okresem gwarancji jaki daje producent.
Czy w domu szkieletowym używa się takiego samego pokrycia dachu jak w domu murowanym?
Pokrycie dachu w domu szkieletowym wygląda tak samo jak w przypadku domów murowanych. Wynika to chociażby z tego, że w domu murowanym do budowy dachu zwykle również stosuje się konstrukcje drewniane.
Dlaczego na więźbę dachową nie stosuję drewna tartacznego?
Na więźbę dachową nie stosuję drewna tartacznego, ponieważ nie ma ono określonej wytrzymałości.
Nie jest ono certyfikowane. W przypadku drewna suszonego C24 lub KVH, brakarz określa wytrzymałość wysuszonego materiału. Liczy ilość sęków, sprawdza czy jest popękane lub poskręcane. Poddaje selekcji wysuszony materiał. Do wykonawców trafia zatem tylko ten jakościowy. W przypadku drewna tartacznego nie mamy wystarczających danych dopóki materiał samoistnie nie wyschnie. To w jakich warunkach suszone jest drewno, również ma znaczenie.
W źle wysuszonym drewnie mogą pojawić się; pleśń, grzyby i szkodniki. Najskuteczniejszym suszeniem jest suszenie komorowe, które usuwa wszelkie szkodniki bytujące w materiale.
Stosowanie drewna tartacznego nie jest zgodne z normami budowlanymi, choć większość kierowników budowy ignoruje tę kwestie.
Myślę, że dzieje się tak dlatego, że skutki użycia drewna tartacznego nie są widoczne od razu i nie każdy jest wstanie w ogóle je zauważyć.
Konsekwencjami użycia takiego drewna mogą być np. pęknięcia na suficie i pojawienie się pleśni oraz szkodników. Równie dobrze, można zawsze winą za tego typu efekty obarczyć wykończeniowców.
Z niedostrzegalnych gołym okiem skutków jest mikroklimat w domu. Temat tego jak budownictwo wpływa na nasze samopoczucie jest rzadko poruszany. Stąd nie każdy zdaje sobie sprawę ze znaczenia tego w jakim budynku mieszkamy, z jakich materiałów jest wybudowany oraz jak zostały przeprowadzone prace budowlane.
Skąd pęknięcia na sufitach, na poddaszu? Jak ich uniknąć?
Pęknięcia na sufitach mogą pojawić się z dwóch powodów. Pierwszym jest użycie do budowy konstrukcji więźby wilgotnego materiału. Wówczas podczas wysychania drewno pracuje, co powoduje pęknięcia na sufitach.
Drugim powodem może być niepoprawne wykonanie konstrukcji stelaża do sufitu podwieszanego. Albo rozstaw profili jest zły, albo odstępy wieszaków mocujących.
Trzecią przyczyną może być trwałe łączenie ściany z sufitem. Powinno ono być zrobione za pomocą połączenia ślizgowego. Połączenie to uzyskuje się przez wklejenie specjalnej taśmy, która powoduje powstawanie dylatacji, dzięki czemu obie powierzchnie mogą pracować.
Budowa dachu dwuspadowego krok po kroku
Pokrycie dachowe powinno być wykonane zgodnie z projektem, który zawiera m.in.:
rodzaj i charakterystykę materiałów pokrycia dachowego, izolacji, obróbek itp.,
rodzaj i sposób przygotowania podłoża pod pokrycie,
opis technologii wykonania,
sposób odprowadzenia wód opadowych z połaci,
rozmieszczenie dylatacji itp.
1. Konstrukcja z drewna C24 lub KVH (w zależności od projektu). Na zdjęciach widać wiązar krokwiowo-jętkowy. Tego typu rozwiązanie stosuje się wtedy gdy pochylenie połaci jest nie mniejsze niż 45ᵒ.


Kolejnym etapem jest montaż paroprzepuszczalnej membrany dachowej. Służy ona do odprowadzania powstającej pod pokryciem kondensacji. Przy wyborze membrany należy zwrócić uwagę na jej grubość, ilość warstw oraz dyfuzyjność pary wodnej.

Kolejną warstwą są łaty i kontrłaty. Ich rozstawa zależna jest od wybranego pokrycia i wymogów producenta.

Po montażu łat i kontrłat należy zamontować rynny służące odprowadzaniu wody oraz wiatrownice.

Czas na montaż pokrycia dachowego. Na zdjęciu poniżej dach i okno dachowe. Pokrycie wykonane jest z blachodachówki modułowej.

Ostatnim etapem jest wykończenie dachu gąsiorem. Do montażu gąsiorów używa się specjalnej taśmy uszczelniającej oraz specjalnych łączników.

Dach musi być również wykończony od strony wewnętrznej. Oto jak wygląda to od wewnątrz:
Ocieplenie (termoizolacja) wykonane z wełny mineralnej. Materiał powkładany jest między i pod krokwiami.

Następnie kładzie się paroizolację. Zapobiega ona kondensacji pary wodnej wewnątrz układu warstw dachu. Powinna być położona starannie, w szczególności w miejscach styków i przyłączeń części budynków.

Kolejnym etapem jest położenie łat, na których montuje się okładziny.

Na łaty można położyć od razu płyty gipsowo-kartonowe lub najpierw płyty OSB, a dopiero później płyty G-K. Na filmie efekt końcowy z płytami.
Dach to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów domu, który wpływa na komfort użytkowania budynku, wysokość rachunków za ogrzewanie oraz spokojny sen.
Zakładam, że każdy Inwestor chciałby, aby jego dach pełnił swoje funkcje, nie przysparzał problemów i dawał poczucie bezpieczeństwa. Ważne jest, aby:
wybierać atestowane materiały z wytrzymałymi powłokami,
montaż dachu był wykonany dokładnie, zgodnie ze sztuką i normami budowlanymi,
niezwłocznie reagować na wszelkie usterki,
dokonywać przeglądów i w razie potrzeby czyścić pokrycie.
Serdeczności
Artur Laskowski FrameCrafters
Comments