top of page
Szukaj

Dom na zgłoszenie. Dowiedz się kiedy, gdzie i czy warto wybudować taki dom.


Co oznacza dom na zgłoszenie?

Dom na zgłoszenie jest budynkiem, do którego budowy nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia. Może być budynkiem mieszkalnym lub rekreacyjnym/letniskowym. W przypadku tego typu domu, zamiast ubiegać się o pozwolenie na budowę, musimy zgłosić budowę budynku w Urzędzie Gminy.

Taki dom charakteryzuje się tym, że nie może przekraczać 70 m² powierzchni zabudowy. W praktyce oznacza to, że w przypadku domu parterowego możemy uzyskać ok 60 m² powierzchni użytkowej, a w przypadku domu z poddaszem maksymalnie 90 m².

Taki dom może mieć piwnicę, poddasze, taras, antresole. Jeżeli chodzi o garaż, to ze względu na małą powierzchnię zabudowy raczej nie ma na to miejsca. Aczkolwiek kreatywność ludzi nie ma granic.

Dom na zgłoszenie może być energooszczędny. Wszystko zależy od tego z jakich materiałów i jak zostanie wykonany.

Oto jak może wyglądać dom na zgłoszenie


Dom wybudowany z projektu Z11 D tz

Realizacja Z11D tz

Jak i gdzie zgłosić budynek?

Budowę domu na zgłoszenie należy zgłosić w Urzędzie Gminy, w której położona jest działka. Zgłoszenie budynku wymaga przygotowania odpowiednich wniosków oraz dokumentacji. To jaką dokumentację musimy przygotować zależy od tego jaką funkcję ma pełnić budynek. W przypadku budynku o funkcji rekreacyjnej (tzw. domku letniskowego), wystarczą amatorskie rysunki rzutów budynku oraz wypełnione wnioski dostępne w Urzędzie Gminy.

Zgłoszenie budynku o funkcji mieszkalnej jest bardziej skomplikowane. Na formalności związane ze zgłaszaniem takiego budynku składają się:

  • projekt architektoniczno-budowlany,

  • adaptacja przez architekta,

  • warunki przyłączy elektrycznych i wodnokanalizacyjnych,

  • badania gruntu,

  • sporządzenie mapy do celów projektowych,

  • przygotowanie odpowiednich wniosków i oświadczeń.



Czym różni się załatwianie formalności w przypadku zgłaszania budynku od ubiegania się o pozwolenie na budowę?

W zasadzie nie różni się znacząco. W praktyce oznacza to, że w zasadzie musimy przygotować wszystkie dokumenty jakie są wymagane przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę. Różnice w zgłoszeniu budynku są następujące:

  • Budynek na zgłoszenie nie może przekraczać 70 m² powierzchni zabudowy i 90 m² powierzchni użytkowej, w przypadku domów z pozwoleniem na budowę możemy wybudować dom o maksymalnej wielkości i wysokości. Musimy jednak uwzględnić wytyczne zawarte w Warunkach zabudowy lub Miejscowym Planie Zagospodarowania Terenu.

  • Krótszy czas oczekiwania na wydanie Warunków Zabudowy niż w przypadku wystąpienia o Warunki Zabudowy na dom z pozwoleniem.

  • Po złożeniu wszystkich dokumentów nie musimy oczekiwać na wydanie pozwolenia na budowę, możemy więc rozpocząć prace budowlane od razu po wizycie w Urzędzie. Skraca to czas o kilka tygodni (czas oczekiwania jest różny i zależy od Urzędu Gminy).

  • Nie jest wymagane posiadanie kierownika budowy, w zamian Inwestor musi podpisać dokument, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność za przebieg i wykonanie prac budowlanych.


Gdzie można postawić dom na zgłoszenie?

Dom na zgłoszenie można wybudować na działce budowlanej, rolno-budowlanej lub rekreacyjnej. Jeżeli rozważamy budowę domu na działce rolnej, niezbędnym będzie odrolnienie części, na której chcemy usytuować dom.

To jaka minimalna wielkość działki jest niezbędna do budowy domu, zależy od tego czy jest położona na wsi, w mieście czy może na jego obrzeżach. Ważnym jest również to, jakiej wielkości budynek chcemy na niej wybudować. W teorii min. wielkość działki w mieście to 300 m².

Dom na zgłoszenie do 70 m² zabudowy powinniśmy bez problemu wybudować na działce w kształcie prostokąta, o powierzchni 600 m². Kształt działki również ma znaczenie. Małe działki o kształcie prostokąta lub kwadratu dają więcej możliwości niż małe działki o nieregularnym kształcie.

Aby dowiedzieć się jakiej wielkości budynek możemy wybudować na naszej działce, powinniśmy sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu. Jeżeli takowy nie obowiązuje na obszarze, na którym usytuowana jest działka, musimy wystąpić w Urzędzie Gminy o Warunki Zabudowy.

Z obu dokumentów możemy dowiedzieć się:

  • jaki jest maksymalny procent zabudowy działki,

  • jaka ma być długość elewacji frontowej,

  • jaki rodzaju dachu powinien mieć budynek,

  • jak powinna być usytuowana kalenica względem drogi.


Warunki Zabudowy lub Miejscowy Plan Zagospodarowania są niezbędne nawet w przypadku domu na zgłoszenie.


Jak duży może być dom na zgłoszenie?

Jak pisałem wcześniej, dom na zgłoszenie może mieć maksymalnie 70 m² zabudowy. Może być parterowy lub z poddaszem.

Kiedy słyszymy o domu na zgłoszenie powyżej 70 m², chodzi o powierzchnię użytkową. Większą powierzchnię użytkową możemy osiągnąć przy wyborze budynku z poddaszem. Przepisy jednak mówią o tym, że dom może mieć maksymalnie 90 m² powierzchni użytkowej.


Czy do budowy domu na zgłoszenie potrzebny jest projekt?

Dom na zgłoszenie bez projektu można budować tylko w przypadku domu rekreacyjnego czyli letniskowego. W przypadku domu mieszkalnego niezbędny jest zakup projektu architektoniczno-budowlanego.


Czy warto ponosić koszt związany z usługami kierownika budowy w przypadku domu na zgłoszenie?

Uważam, że nie zawsze. Jeżeli mamy zaufaną firmę budowlaną, możemy pominąć ten aspekt. Dobrze sformułowana umowa z wykonawcą powinna dawać nam ochronę.

Czasami jednak, nawet gdy zlecamy budowę firmie warto rozważyć podjęcie współpracy z kierownikiem budowy. W ostatecznym rozrachunku to Inwestor musi podpisać oświadczenie, że bierze na siebie odpowiedzialność za przebieg prac budowlanych.

To czy warto podejmować (bądź co bądź) pewne ryzyko, każdy musi oszacować we własnym zakresie. Z doświadczenia wiem, że jednym daje to swego rodzaju zabezpieczenie i dzięki temu ich poczucie bezpieczeństwa wzrasta. Innym zaś nie jest do niczego potrzebne.


Czy można się zameldować w domu na zgłoszenie?

Jeżeli budynek został zgłoszony jako budynek mieszkalny, oczywiście można bez problemu się w nim zameldować.


Czy dom na zgłoszenie można bez problemu sprzedać?

Dom na zgłoszenie podlega takim samym przepisom prawa jak wszelkie inne nieruchomości. Możemy go bez problemu sprzedać. Przy zgłaszaniu budynku dołączamy wymagane oświadczenie, że budynek będzie służył do naszych własnych celów mieszkaniowych. Oznacza to, że gdybyśmy mieli działkę, na której chcielibyśmy postawić więcej niż jeden dom na zgłoszenie, nie byłoby to możliwe. Na wszystkie pozostałe nieruchomości musielibyśmy ubiegać się o pozwolenie na budowę. A zatem przepisy nie uprawniają do budowania dużej ilości takich domów w celach sprzedażowych.



Plusy i minusy domu na zgłoszenie:

Plusy:

  • nie musisz mieć kierownika,

  • nie musisz czekać na odpowiedź z urzędu i możesz zacząć budowę od razu po złożeniu dokumentów,

  • krótszy czas oczekiwania na wydanie Warunków zabudowy,

  • w przypadku domu rekreacyjnego/letniskowego, minimalna ilość formalności i brak potrzeby zakupu projektu architektoniczno-budowlanego.

Minusy:

  • budynek może służyć wyłącznie do własnych celów mieszkaniowych,

  • ograniczona powierzchnia zabudowy oraz użytkowa.


Jak wybudować dom na zgłoszenie?

Dom na zgłoszenie, może być wykonany w technologii murowanej lub drewnianej. Możesz znaleźć firmę budowlaną, która odda Ci dom w określonym stanie lub podjąć się budowy domu systemem gospodarczym. Wybierając tę drugą opcję, będziesz musiał znaleźć fachowców odpowiednich do każdego etapu i rodzaju prac. Możesz również podjąć się tego przedsięwzięcia samodzielnie!


Czy warto budować dom na zgłoszenie? W przypadku budowy domu rekreacyjnego/letniskowego, niewątpliwie warto. Jeżeli chodzi o budynek mieszkalny, nie robi to znacznej różnicy, ale można skorzystać z kilku udogodnień. Myślę, że po przeczytaniu tego posta, sam wyciągniesz wnioski i stwierdzisz co sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku.


Przykłady projektów energooszczędnych domów na zgłoszenie do 70 m² zabudowy wraz z kosztem budowy


Jeśli masz jakieś pytania dotyczące domu na zgłoszenie, zapraszam Cię do kontaktu. Z chęcią odpowiem na wszystkie pytania! Serdeczności, Artur Laskowski FrameCrafters



 
 
 

Comments


©2025 by FrameCrafters

bottom of page