top of page
Szukaj

Jak wygląda elewacja domu szkieletowego? Elewacja z tynku w domu szkieletowym.



dom szkieletowy

Czy dom szkieletowy ma charakterystyczny wygląd? Jeśli nie miałeś jeszcze przyjemności być w domu mieszkalnym wybudowanym w technologii szkieletowej, możesz mieć w wyobraźni domek z nadmorskich kurortów lub drewnianą chatę z Podlasia. Jeśli tak jest z pewnością zaskoczy Cię fakt, że gdybyś trafił do prawidłowo wykonanego domu szkieletowego, nie zorientowałbyś się, że jest wykonany w technologii drewnianej. W tym wpisie przedstawię Ci jak wygląda wykończenie domu szkieletowego tynkiem elewacyjnym.


Z jakiego materiału powinna być wykonana elewacja domu szkieletowego?

Nie ma ograniczeń co do wyboru materiału na elewację domu szkieletowego. Możemy wybrać różne rodzaje tynku, deski itd. W zasadzie dom szkieletowy może wyglądać jak dom murowany.

W przypadku moich klientów najcześciej wybieranym rozwiązaniem jest tynk.


Jaki metariał dociepleniowy wybrać? Wełna czy styropian?

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest wełna sztywna elewacyjna lub styropian.

Materiały różnią się właściwościami. Wełna jest materiałem paroprzepuszczalnym, tzw."oddychającym". Styropian nie ma tej właściwości. Ściana budynku powinna oddychać, co w przypadku wełny nie stanowi problemu, ponieważ sama w sobie jest materiałem paroprzepuszczalnym. Jeżeli chodzi o styropian jedyną możliwością, aby ściana była wentylowana jest wybór styropianu ryflowanego. Ma on specjalne bruzdy po jednej ze stron. Właśnie tą stroną przykręcany jest do ściany. Dzięki temu, że styropian jest przykręcany, a nie przyklejany oraz dlatego, że jest ryflowany ściana może "oddychać". A zatem budynek zabezpieczony jest w ten sposób przed powstawaniem pleśni w ścianach.

Lepszym lecz droższym rozwiązaniem na ocieplenie domu jest wełna sztywna elewacyjna, ponieważ jest to materiał oddychający. Oczywiście dobrze zamontowany styropian również spełni warunki zgodne z normami budowlanymi. Jednak nie da się ukryć, że pod względem właściwości wełna ma przewagę nad styropianem.


Jak wygląda wykonanie elewacji z tynku w domu szkieletowym?

Zewnętrzne wykończenie ścian wygląda następująco.

Na płyty OSB montowana jest wiatroizolacja.

wiatroizolacja na domu szkieletowym

Kolejnym etapem jest przykręcenie materiału dociepleniowego.

W przypadku styropianu przykręcany poprzez wkręty z talerzykiem do płyty poszycia.

Aby to zrobić najpierw w styropianie frezuje się otwór na wkręty, a następnie montuje się zaślepkę styropianową wypełniającą ten frez.

zaślepione otwory w styropianie

Aby izolacja domu była prawidłowa, niezbędne jest wypełnienie wszystkich szczelin między styropianem pianką montażową.

szczeliny w styropianie wypełnione pianą montażową

Ostatnim etapem przygotowującym styropian do położenia siatki z klejem jet jego tarowanie. Jest to niezbędna czynność, która pozwala wygładzić powierzchnię styropianu.

Następnie można wkleić aluminiowe narożniki z siatką, aby móc w estetyczny sposób wykończyć narożniki ścian i wnęki okien. Tego typu narożniki stanowią również wzmocnienie i zapobiegają łatwemu kruszniu się elewacji na krawędziach budynku.

wklejone narożniki aluminiowe w budynku szkieletowym

Gdy narożniki są wklejone można przejść do montażu siatki z klejem. Najpierw kładzie się pierwszą warstwę. Po całkowitym wyschnięciu kleju drugą. Należy poczekać do wyschnięcia, ponieważ zapobiega to późniejszym odpryskom i odparzeniom.

siatka z klejem na elewacji domu szkieletowego

Po wyschnięciu drugiej warstwy kleju należy pomalować wszystkie ściany podkładem i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

elewacja pomalowana podkładem

Nadszedł czas na zacieranie tynku.

elwacja z tynku w domu szkieletowym

W przypadku wełny wszystkie etapy są takie same. Różnica jest w materiałach. Należy stosować kleje oraz tynki oddychające.


Na co zwrócić szczególną uwagę przy wykonywaniu elewacji z tynku?

  • Przede wszystkim na to jakich materiałów używamy. Powinny być atestowane.

  • Jeżeli decydujemy się na docieplenie styropianem, przede wszystkim powinien być on przykręcany, nie przyklejany. Jak pisałem wcześniej przyklejony do wiatroizolacji styropian, po pierwsze nie ma prawa się dobrze trzymać, po drugie blokuje paroprzepuszczalność ściany.

  • Frezowane otwory do montażu styropianu powinny być zaślepione dedykowanymi do tego zaślepkami. W żadnym wypadku nie można zalepiać otworów klejem. Powoduje to widoczne odbarwienia na tynku.

  • Czas między kolejnymi etapami. Bezwzględnie należy odczekać do całkowitego wyschnięcia każdej z warstw przed przejściem do kolejnego etapu. Efekty nie przestrzegania technologicznych wymagań nie będą widoczne od razu, ale pojawią się w ciągu pierwszych lat użytkowania budynku.

  • W przypadku styropianu ryflowanego koniecznym jest montaż listwy startowej z wentylacją na dole budynku oraz pozostawienie szczeliny wentylacyjnej przy dachu.


Jaka powinna być grubość docieplenia w domu szkieletowym?

Aby uzyskać U=0,20, czyli aby dom był energooszczędny, grubość docieplenia powinna się równać min. 12 cm. Wszystko zależy też od wybranego materiału i jego właściwości. W przypadku wyboru materiału o niższej lambdzie (czyli cieplejszego materiału) jego grubość może być mniejsza.

Do obliczenia tego jaką grubość materiału powinniśmy wybrać należy wziąć pod uwagę to czy decydujemy się na wełnę czy na styropian, ale także to jaką wełnę oraz jaki styropian wybierzemy.


Na co zwracać uwagę przy wyborze materiału dociepleniowego?

Przede wszystkim na lambdę materiału. Jak pisałem wyżej im niższa lambda, tym cieplejszy materiał. Oczywiście istotnym jest również czy materiał jest certyfikowany.

Styropian powinien być ryflowany, a wełna sztywna elewacyjna. Nie można stosować wełny mineralnej na elewacji.


Jaki tynk wybrać?

Jest pięć rodzajów tynku.

  • silikonowe

  • silikatowe

  • silikatowo-silikonowe

  • mineralne

  • akrylowe

Do wełny można wybrać wszystkie oprócz akrylowego ponieważ jest on materiałem nieparoprzepuszczalnym.

Do styropianu możemy wybrać dowolny tynk.

Najlepszym tynkiem pod względem utrzymania jest samoczyszczący tynk silikatowo-silikonowy. Jest to też najdroższe rozwiązanie.

Najbardziej uniwersalnym jest silikonowy. Łatwo się go czyści, nie ulega zmianom w związku z warunkami atmosferycznymi, jest odporny na pleśń.

Tynk mineralny jest paroprzepuszczalny. Najsłabiej jednak radzi sobie z warunkami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami powietrza. Jest to tynk, który najczęściej zielenieje. Wymaga najwięcej pracy przy utrzymaniu go w dobrym stanie.

Tynk akrylowy nie ma właściwości paroprzepuszczalnych. Jest łatwy w pielęgnacji i łatwo się czyści. Ale też z drugiej strony łatwo się brudzi zanieczyszczeniami z powietrza.


Jak dbać o elewację z tynku?

W zależności od wybranego tynku, możemy mieć mniej lub więcej pracy przy utrzymaniu elewacji w estetycznym stanie. Niewątpliwie są dwie ważne kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Reagować natychmiastowo na uszkodzenia.

Myć w razie pojawienia się zielonych nalotów.


Mam nadzieję, że już teraz wiesz wszystko na temat tego jak zrobiona jest elewacja z tynku w domu szkieletowym. A jeżeli masz jakieś pytania, pisz śmiało. Z chęcią pogadam!


Serdeczności

Artur Laskowski





 
 
 

Comments


©2025 by FrameCrafters

bottom of page