top of page
Szukaj

Płyta fundamentowa czy tradycyjny fundament? Co wybrać?

Zaktualizowano: 4 mar

Każdy budynek musi być osadzony na solidnej podstawie. Budując dom możesz zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań. Możesz wybudować budynek na tradycyjnym fundamencie lub na płycie fundamentowej. W tym wpisie chcę przedstawić Ci proces powstawania obu rozwiązań oraz kluczowe elementy wpływające na późniejsze użytkowanie budynku.



Płyta fundamentowa

Czy do każdego budynku buduje się taką samą płytę?

Każdy projekt domu potrzebuje własnego projektu fundamentu. Konstruktor wykonuje wyliczenia, które mają spowodować, że fundament będzie solidny, wytrzymały i trwały. Robiąc wyliczenia bierze pod uwagę wielkość budynku oraz wszystkie niezbędne dane z projektu architektonicznego. Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na wyliczenia są badania gruntu. W zależności od rodzaju gruntu wytyczne dotyczące budowy płyty mogą się różnić.


Czy na każdym gruncie można wybudować płytę fundamentową?

Mogą być wyjątki od reguły, jednak w większości przypadków grunt nie stanowi przeszkody przed wykonaniem płyty fundamentowej.


Czy trzeba wymieniać grunt pod płytę fundamentową?

Zwykle nie wymienia się gruntu. Aby jednak wybudować płytę fundamentową trzeba zebrać górną warstwę ziemi. W zależności od rodzaju gruntu wysokość zebranej warstwy jest różna. Zebraną warstwę zastępuje się piaskiem zasypowym, który należy solidnie ubić. Zabieg ten zapobiega osadzaniu się budynku w gruncie.


Z czego składa się płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa składa się z izolacji termicznej oraz ok. 20 cm warstwy betonu. Beton zbrojony jest górą, dołem oraz na obrzeżach za pomocą wieńca.


Jak buduję się płytę fundamentową? Płyta fundamentowa warstwy.

Trzeba zacząć od wytyczenia płyty. Następnie wykonuje się wykop.


wykop pod płytę fundamentową

Na wykop wysypuje się piasek zasypowy, następnie się go ubija.


ubijanie piasku zasypowego

Kolejnym etapem jest wykopanie koryt na rury oraz przepusty zgodnie z projektem domu. Należy uwzględnić nietylko miejsca w których mają przechodzić, ale także spadki, które są niezbędne.


instalacja wodno-kanalizacyjna w płycie

instalacje w płycie fundamentowej

Po przygotowaniu instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz przepustów na instalację elektryczną, należy zasypać je piaskiem. Następnie należy ubić piasek.


zasypane instalacje pod płytę fundamentową

utwardzony piasek zasypowy pod płytę fundamentową

Na tym etapie można przejść do układania izolacji poziomej, czyli 20 cm warstwy styroduru xps. Istotnym jest, aby stosować styrodur, nie styropian. Styrodur jest bardziej wytrzymały na ściskanie, zapobiega przemarzaniu.

Aby uniknąć pojawiania się mostków termicznych w budynku, styrodur od dołu połączony jest ze styropianem od boku. Zapobiega to często spotykanemu zjawisku zawilgocenia ścian od podłogi, w narożnikach oraz na ścianach szczytowych.


styrodur xps pod płytę fundamentową

Na styrodurze układa się dwie warstwy zbrojenia.


pierwsze warstwa zbrojenia płyty fundamentowej

Po tych etapach płyta gotowa jest na wylanie warstwy betonu.




Gotowa płyta fundamentowa

Czy w płycie możemy zainstalować ogrzewanie podłogowe?

W płycie można zainstalować ogrzewanie podłogowe. Wówczas nie musimy już robić wylewki posadzkowej w domu.

Różnica jest jednak taka, że wylewka posadzkowa ma grubość 6 cm, a na płytę wylewa się 20 cm warstwę betonu. W praktyce oznacza to, że ogrzewanie zamontowane w płycie ma do ogrzania sporo większą warstwę betonu. A co za tym idzie jest to mniej wydajne rozwiązanie.


Czy płyta może być posadzką?

Płyta może pełnić rolę posadzki. Jeżeli zamontowaliśmy w niej ogrzewanie podłogowe lub gdy nie decydujemy się na ogrzewanie podłogowe w ogóle.

W sytuacji gdy montujemy ogrzewanie podłogowe na płytę, na beton rozkładamy styropian o gr. 15cm, następnie rury ogrzewania podłogowego, a na koniec wylewamy 6 cm posadzki betonowej.


Jak montowany jest dom szkieletowy do płyty?

W płycie wierci się otwory na kotwy stalowe i do nich przykręca się ściany domu. Pamiętając o montażu uszczelki między płytą a ścianą, aby zapewnić szczelność budynku.

Jest to trwałe połączenie budynku z płytą fundamentową.



Fundament tradycyjny Czy do każdego budynku buduje się taki sam fundament?

Tak samo jak w przypadku płyty fundamentowej, każdy projekt architektoniczny domu posiada projekt fundamentów. Konstruktor wylicza materiał uwzględniając wszystkie dane projektowe.


Jak zrobiony jest fundament tradycyjny?

W przypadku fundamentu tradycyjnego należy wytyczyć, a następnie wykopać koryta na fundament. W przeciwieństwie do płyty, wysokość koryt jest zwykle podobna. Tradycyjny fundament budowany jest na wysokość 80 cm pod ziemią.

Po wykopaniu dołów, należy wylać tzw. chudy beton.

Następnie wylewane są ławy fundamentowe, czyli układa się zbrojenie, na które wylewa się beton. Szerokość ław to ok. 60 cm, a wysokość to ok. 40 cm.

Na ławach muruje się ściany fundamentowe z bloczków betonowych na zaprawie cementowej.

Ważnym jest, aby wypełnić spoiny bloczków. Nie może być żadnych dziur w zaprawie.

Następnie należy zaizolować fundamenty dysperbitem. Czynność tę należy wykonać bardzo dokładnie, a następnie odczekać do całkowitego wyschnięcia. Dopiero po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy dysperbitu możemy położyć drugą warstwę i znowu należy odczekać do całkowitego wyschnięcia. Zaniedbania w wykonaniu tej czynności oraz nie odczekanie odpowiedniej ilości czasu do wyschnięcia, powoduje pojawianie się wilgoci w budynku podczas użytkowania.

Kolejnym etapem jest izolacja ścian fundamentowych od zewnątrz.

Zewnętrzna strona ścian ocieplana jest styropianem. Na styropian należy zamontować folię kubełkową. Ważnym jest, aby folii nie zasypać piaskiem, ale zamontować na niej listwę, która zapewni cyrkulację powietrza.

Między ściany wysypuje się zasyp, który następnie jest ubijany.

Ściany fundamentowe wyciągane są do poziomu 0, czyli do ok. 10 cm nad poziom gruntu.

Następnie na ubity zasyp wylewany jest tzw. chudziak. Na chudy beton możemy wyłożyć styropian, ogrzewanie podłogowe oraz wylać posadzki.


Jak montowany jest dom szkieletowy do tradycyjnego fundamentu?

Budynek szkieletowy montowany jest do fundamentu tak samo jak do płyty fundamentowej. Za pomocą kotew zamontowanych w fundamencie.


Czym różni się płyta fundamentowa od tradycyjnego fundamentu?

Podstawową różnicą jest ilość etapów podczas budowania. Płyta fundamentowa składa się z mniejszej ilości bardziej wymagających etapów. W przypadku tradycyjnego fundamentu mamy do czynienia z wieloma procesami technologicznymi, których trzeba przestrzegać podczas budowy, aby nie dochodziło do pojawiania się pleśni w domu.

Ilość oraz rodzaj etapów ma wpływ na czas wykonania. Płyta fundamentowa budowana jest zdecydowanie szybciej, szczególnie w okresie jesienno - zimowym, gdy powietrze jest wilgotne. Jeżeli ktoś uważa, że da się wybudować szybko fundament tradycyjny, to w ogóle nie bierze pod uwagę norm budowlanych, ponieważ prace na pewno można wykonać szybko, ale oprócz pracy ważne są procesy technologiczne.

Fundament tradycyjny jest również bardziej wymagający jeżeli chodzi o dokładność pracy. Brak staranności podczas izolowania ścian fundamentowych ma brzemienne skutki, które uwidaczniają się w domu w ciągu pierwszych lat użytkowania.

No i najważniejszą różnicą jest to, że płyta usytuowana jest praktycznie na gruncie, a fundament na 80 cm w ziemi.


Czy w takim razie płyta jest mniej solidnym rozwiązaniem?

Może pojawiać się obawa, że skoro płyta nie jest osadzona głęboko w gruncie, oznacza to, że dom będzie mniej wytrzymały na wiatry itd. Jest to jednak obawa wynikająca z braku wiedzy. Płyta fundamentowa powstaje w zgodzie z projektem wykonanym przez konstruktora, uwzględniając lokalne warunki klimatyczne, normy budowlane, właściwości gleby itd. Konstruktor bierze odpowiedzialność za to, aby wytyczne projektowe przyczyniały się do powstawania solidnych budowli. Z doświadczenia wiem, że są zapobiegliwi przez tę właśnie odpowiedzialność, która na nich ciąży. Zwykle uwzględniają pewne zapasy, i skłaniają się ku masywniejszym rozwiązaniom niż jest to konieczne.


Czy płyta fundamentowa jest lepsza od tradycyjnego fundamentu?

Uważam, że oba rozwiązania są dobre, jeżeli (jak w przypadku wszystkiego) są dobrze wykonane.

Każdy ma własne doświadczenia i przekonania. Nie każde rozwiązanie jest dla każdego.

Na początku swojej działalności budowałem tradycyjne fundamenty. Jednak ze względu na długość procesów technologicznych i własną opinie, że płyty fundamentowe są ciepłe, buduję tylko i wyłącznie płyty.


Serdeczności!

Artur




 
 
 

コメント


©2025 by FrameCrafters

bottom of page